Γενικά

Συνεδριακό Κέντρο Παν. ΙωαννίνωνΤο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, κατά τη 49χρονη πορεία του, κατόρθωσε με βάση ποιοτικά και ποσοτικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά κριτήρια να συγκαταλέγεται μεταξύ των μεγαλύτερων και των πλέον άρτια οργανωμένων Πανεπιστημίων της χώρας. Το Πανεπιστήμιό μας, από τα πρώτα χρόνια της ίδρυσής του, ακολουθεί μία δυναμική πορεία με γνώμονα την καινοτομία και τη διεπιστημονικότητα στην εκπαίδευση, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη και την κινητικότητα στην έρευνα, την αποκέντρωση και το διάλογο με την κοινωνία.

Το Συνεδριακό Κέντρο «Κάρολος Παπούλιας» του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, που οικοδομήθηκε με τη χρηματοδότηση του Προγράμματος ΕΣΠΑ και εγκαινιάστηκε στις 20 Φεβρουαρίου 2009 από την Αυτού Εξοχότητα τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, κύριο Κάρολο Παπούλια, έχει ως στόχο την καλύτερη και αποτελεσματικότερη διεξαγωγή επιστημονικών και άλλων συνεδρίων και συναντήσεων με γνώμονα την κυκλοφορία και προώθηση της επιστημονικής γνώσης και έρευνας. Επιπλέον, η λειτουργία του Συνεδριακού Κέντρου μπορεί να αναδειχθεί σε παράγοντα ανάπτυξης για την Ήπειρο, με παράπλευρα οφέλη για το Πανεπιστήμιο και την πόλη των Ιωαννίνων. Στο πλαίσιο αυτό, οι δραστηριότητές του επεκτείνονται και στη φιλοξενία μουσικών, θεατρικών και άλλων πολιτιστικών εκδηλώσεων υψηλού επιπέδου με κριτήριο την παροχή πνευματικών αγαθών στην τοπική κοινωνία.

Επόμενες εκδηλώσεις

Λίστα με τις εκδηλώσεις που θα γίνουν στο άμεσο μέλλον.

Πρόσφατες εκδηλώσεις

Λίστα με τις πρόσφατες εκδηλώσεις